Biz Kimiz?

Çağla ATAÇ

Uzman Klinik Psikolog
Psikoterapist
Eğitim Uzmanı

Meslek hayatıma 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden birincilikle mezun olarak başladım.

2004 yılında evlilik doyumu, cinsel doyum, benlik değeri ve kontrol odağı konusundaki yüksek lisans tez çalışmamı başarıyla tamamlayarak, ODTÜ Psikoloji Bölümü’nden uzman psikolog ünvanını almaya hak kazandım.

2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretim Bölümü’ndeki yüksek lisans tez çalışmamı tamamlayarak eğitim uzmanı ünvanını edindim.

2016 yılında ise, Kanada Fleming College Seramik Bölümü’nden mezun oldum.

Mesleğimde geçirdiğim 25 yıla yakın süre içerisinde Hacettepe Üniversitesi Hastanesi, Ankara Üniversitesi Hastanesi ve SSK Hastanesi psikiyatri klinikleri, Ankara Çocuk Islahevi, Bilkent Üniversitesi Psikolojik Danışma Merkezi, çeşitli özel psikoterapi merkezleri ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda çeşitli konumlarda, uzun süreli çalışmalarda bulundum.

Alanında uzman hocalardan ve Türk Psikologlar Derneği, EMDR Türkiye Derneği, ASART Kanada gibi birçok yetkili kurum ve kuruluştan EMDR Terapisi, aile terapisi, cinsel terapiler, sanat terapisi gibi çok çeşitli konularda eğitimler aldım. Ayrıca, psikiyatrist ve klinik psikologlardan uzun süreli süpervizyonlar alarak, usta-çırak ilişkisi içinde kendimi daha da geliştirme fırsatı buldum.

Avrupa EMDR Birliği tarafından akredite edilmiş EMDR Terapisi uygulayıcısıyım.

1999 Marmara Depremi, 2021 Ege yangınları, 2023 Kahramanmaraş Depremi gibi afetlerde sahada gönüllü çalışmalarda bulunarak, yaraların sarılmasına destek vermeye çalıştım. 

2021 yılından bu yana ise kurucusu olduğum Artı Hayat Psikoloji’de psikoloji, eğitim ve sanat üçgenine yayılan akademik ve mesleki birikimlerimi danışanlarının ve öğrencilerinin hizmetine sunmaya; psikoterapi, süpervizyon ve psiko-eğitim uygulamaları yürütmeye devam etmekteyim.

Hayata bakışım ve terapist kimliğim doğrultusunda, her bireyin özgün varlığına büyük saygı duyuyor ve değer veriyorum. Danışanlarımın kendilerini güvende hissettikleri, birey olarak kabul gördükleri, destekleyici bir terapi ortamı sağlamayı çok önemsiyorum.  

Tanıdığım en harika insanla evliyim ve patili evlatlarımın gururlu anneleriyim.

Görüşmek ve birlikte gelişmek dileğiyle…

-EMDR 1. ve 2.Düzey Eğitimleri / EMDR Türkiye Derneği

-Aile Tedavisi Kuramsal ve Uygulamalı Eğitim Programı / Türk Psikologlar Derneği

-Cinsel İstismar ve Müdahale / Türk Psikologlar Derneği

-Psikososyal Krizler ve Krize Müdahale / Türk Psikologlar Derneği

-Sanat Terapisi Eğitimleri / Uzm.Psk.Dan. M.Gülsüm Türkeli, Dr. Volkan Demir, ASART Kanada

-İnsan İlişkileri

-İletişim Becerileri

-Ergenlik Psikolojisi

-Sınav Stresiyle Başa Çıkma

-Stres Yönetimi

-Travma Psikolojisi

-Depresyon bozuklukları

-Kaygı (Anksiyete ) bozuklukları

-Panik bozukluğu / Panik atak

-Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)

-Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB)

-Cinsel sorunlar

-İlişki / Evlilik sorunları

-Kişilik Bozuklukları

-Yetişkinler

-Ergenler

-Çiftler

-Aileler

-Gruplar

Ecmel ERTAŞ

Psikolog
Psikoterapist
Sosyolog
Aile Danışmanı

Lisans döneminde psikoloji, sosyoloji ve hukuk bölümlerini aynı anda okurken kesişimselliğin ve disiplinler arası bilgi üretimini deneyimlemenin ne demek olduğunu keşfetmeye başladım. Hem bu deneyim hem de birbirini ötekileştiren topluluklarda bulunduğum zaman insan olmanın kendisini sorgulamam ve anlamaya çalışmam temel motivasyonlarımı oluşturdu. Psikoloji ve sosyolojiyle başlayan, hukuki bakış açısıyla genişleyen motivasyonumu, toplumsal cinsiyete odaklanarak derinleştirmeye devam ettim. Diğer taraftan birçok sivil toplum kuruluşunda “bizi” tanımak ve dayanışma içinde birlikte var olabilmek için yer aldım ve alıyorum.

Hayatımda insanı hem bireysel hem toplumsal olarak dert edindim. Bu doğrultuda, duygular, anlamlar, bilinç, travmalar, inançlar, değerler, kimlikler, öğretiler, toplumsal roller gibi ve daha birçok kavramı çalışıyorum. Temel olarak, “Biz kimiz?” sorusuna cevap arıyor, kendime her gün bu soruyu soruyor ve bu soruya cevap arayan danışanlarıma psikoterapi yoluyla destek sunmaya çalışıyorum.

Bu süreçte, kişisel ve profesyonel gelişimime büyük önem veriyorum. Aldığım eğitimler ve edindiğim deneyimlerle terapistlik becerilerimi sürekli olarak güçlendirme ve yenilikçi yaklaşımlar geliştirme konusunda çaba gösteriyorum.

İstanbul Şehir Üniversitesi’nde yerinden edinilmiş Suriyeliler ile ilgili araştırmada görev alarak göç ve travma psikolojisi alanında önemli bir deneyim elde ettim. Ardından Artı Hayat Psikoloji’de terapist olarak çalışmaya başladım ve burada bireysel ve grup terapilerinde BDT, EMDR, kısa süreli çözüm odaklı terapi, cinsel terapi, sanat terapisi gibi farklı yöntemlerle danışanlarıma destek sundum.

Bugün, bireylerin, çiftlerin ve ailelerin yaşadıkları zorluklarla baş etme mekanizmaları geliştirmelerine, dayanıklılıklarını artırmalarına ve ilişkilerini daha sağlıklı yaşamalarına destek oluyorum. Terapist olarak, her bireyin içindeki potansiyele olan inancım ışığında, kendimi sürekli olarak geliştirmeye ve gelişimimi danışanlarımın hizmetine sunmaya devam ediyorum.

-Psikoloji, İstanbul Şehir Üniversitesi (2019)

-Sosyoloji, İstanbul Şehir Üniversitesi (2018)

-Aile Danışmanlığı, Marmara Üniversitesi (2023)

 

-EMDR Terapisi

-Bilişsel Davranışçı Terapi

-Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi

-Cinsel Terapi

-Çift ve Aile Danışmanlığı

-EMDR Dernek Üyeliği

-Bodrum Kızılay Kadın Kolları Başkan Yardımcısı

-Bodrum MAG-AME Arama Kurtarma Gönüllüsü

-İstanbul Şehir Üniversitesi Travma Araştırma Laboratuvarı Gönüllüsü

-Akademik Yıl ODTÜ Lisansüstü Dersler Performans Ödülü