Ne Yaparız?

Bireysel Terapi

Online ve Yüz Yüze

Bireysel terapide bireyin yaşadığı duygusal, düşünsel ve davranışsal zorluklara odaklanılır. Çözüm bulmakta zorlandığı problemler ve gelişim sağlamak istediği konular üzerinde çalışılır. Böylece, bireyin uzman bir terapist rehberliğinde kendi ruh sağlığı üzerinde olumlu değişimler yaratmasına destek olunur.

Artı Hayat Psikoloji’de bireysel terapi uygulamaları aşağıdaki ekoller doğrultusunda gerekleştirilmektedir:

 

– EMDR Terapisi (Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme Terapisi)

– Sanat Terapisi

– Bilişsel Davranışçı Terapi

Çift-Evlilik-İlişki Terapisi

Online ve Yüz Yüze

Çift terapisinde (evlilik terapisi-ilişki terapisi) çiftin ilişki sorunları hakkında farkındalık geliştirmesi, iletişim becerilerinin gelişmesi, duygu ve düşüncelerini güvenli bir ortamda paylaşabilmesi ve uzman bir terapistin rehberliğinde sorunlarını çözüme kavuşturması amaçlanır.

Artı Hayat Psikoloji’de çift terapisi uygulamaları aşağıdaki ekoller doğrultusunda gerçekleştirilmektedir:

 

-Duygu Odaklı Terapi (DOT)

-Sistemik Aile Terapisi

Aile Terapisi

Online ve Yüz Yüze

Eş, çocuklar ve bazen de yakın akrabaları içeren geniş bir yelpazeyi kapsayan bir terapi türü olan aile terapisi, ailede ortaya çıkan sorunların çözümüne katkıda bulunur. Terapist, aile üyelerinin duygusal bağlarını güçlendirmeye yardımcı olurken, ailedeki çatışmaların çözülmesi ve sağlıklı bir aile işlevselliğinin kazanılması için destek ve rehberlik sunar.

Artı Hayat Psikoloji’de aile terapisi uygulamaları aşağıdaki ekoller doğrultusunda gerçekleştirilmektedir:

 

-Sistemik Aile Terapisi

-Duygu Odaklı Terapi

Grup Terapisi

Online ve Yüz Yüze

Küçük bir grubun terapist rehberliğinde bir araya gelerek kişisel farkındalık, duygusal destek, paylaşım ve problem çözme süreçlerini deneyimlediği bir terapi türüdür. Bu yöntem, bireylerin uzman bir terapistin rehberliğinde birbirleriyle etkileşimde bulunarak sorunlarını anlamalarına ve çözmelerine yardımcı olmayı hedefler.

Artı Hayat Psikoloji’de grup terapisi uygulamaları aşağıdaki ekoller doğrultusunda gerçekleştirilmektedir:

-Sanat Terapisi

-Psikodrama

Cinsel Terapi

Online ve Yüz Yüze

Cinsel terapi, bireylerin cinsel hayatlarında yaşadıkları vajinismus, erken boşalma, erektil bozukluk, orgazm olamama gibi zorluklarla başa çıkmalarına yardımcı olmayı amaçlayan bir terapi türüdür. Bireylere güvenli bir ortamda, utanç veya kaygı hissetmeden cinsel sorunlarını paylaşabilme ve çözebilme imkanı sağlar.

 

Hatırlatma: Artı Hayat Psikoloji’de tüm terapi uygulamaları pozitif bilim ışığında yürütülmektedir. Amerikan Psikiyatri Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü gibi otoriteler tarafından 50 yılı aşkın süredir hastalık/bozukluk olarak kabul edilmemesi sebebiyle, merkezimizde LGBT+ yönelimlerin “tedavisi” yapılmamaktadır.

Sanat Terapisi

Online ve Yüz Yüze

Sanat terapisi, tedavi sürecinin yaratıcılık aracılığıyla gerçekleştiği terapi türüdür. Bu terapi yaklaşımında, resim, heykel, müzik, dans, şiir, hikaye, kolaj gibi çeşitli sanat formları bireylerin duygusal, düşünsel ve sosyal ihtiyaçlarına yönelik olarak kullanılır. Sanat terapisi, kişilerin duygularını dışa vurmalarını, ifade etmelerini, anlamalarını ve bu yolla gelişmelerini amaçlayan, naif bir yaklaşımdır.

EMDR Terapisi

Online ve Yüz Yüze

EMDR terapisi, olumsuz yaşam olayları ve travmatik deneyimlerin neden olduğu psikolojik sorunları ele almayı amaçlayan özel bir terapi türüdür. Terapist, bireyin belirli konulara odaklanmasını sağladıktan sonra, göz hareketleri ve diğer başka uyarıcıları kullanarak çeşitli müdahalelerde bulunur. Bu yolla kişinin olumsuz, travmatik anılarının olumsuz etkileri azalırken, beyin tarafından daha sağlıklı biçimde işlenmesi de sağlanmış olur. 

-EMDR Europe tarafından Türkiye’de sadece iki enstitü sertifikalı ve akredite EMDR terapisti yetiştirme yetkisi verilmiştir.

-Artı Hayat Psikoloji terapistleri bu enstitülerin eğitim ve süpervizyon süreçlerini başarıyla tamamlayarak Avrupa Akredite EMDR terapisi uygulayıcısı sertifikasını almaya hak kazanmıştır.

Süpervizyon ve Psiko-Eğitim

Online ve Yüz Yüze

Artı Hayat Psikoloji’de, ergenlik psikolojisi, psikolojik travma ile başa çıkma, iletişim becerileri, ilişkiler, sınav stresiyle başa çıkma gibi çok çeşitli konularda, küçük gruplara özel psiko-eğitimler verilmektedir.

Ayrıca, meslektaşlarımızın akademik ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla, terapist ve danışmanlara özel, bireysel ve grup süpervizyonları sağlanmaktadır.

Bizden Kareler